Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

Prvé písomné zmienky o obci spadajú do rušnej éry konca šestnásteho storočia. Postupujúca turecká expanzia, záujem feudálov o kvalitnejšie využívanie svojich rozsiahlych majetkov priviedlo prvých osadníkov do týchto neprehľadných a husto zalesnených končín uhorského kráľovstva. Potomkovia valašských rodín časom splynuli so slovenským obyvateľstvom spoločne zápasiac o živobytie, náboženské a napokon aj občianske práva.
Názov Lazy pod Makytou obec získala až v roku 1927. Dovtedy sa niekoľko storočí nazývala Lazy. Prvú písomnú zmienku o obci POSSESSIO LAZ (LIESKOWECZ PENES DUBKOWA, oproti Dubkovej) máme z roku 1598. Obec DWBKOVA LEHOTHA, t. j. Dubková, ktorá bola v roku 1964 pričlenená k Lazom pod Makytou, sa v listinách spomína skoršie a to už v roku 1475. Obec si počas stáročí udržala kopaničiarsky charakter, ľudia chovali dobytok, ovce a obrábali polia. Obyvatelia žili z výnosu poľnohospodárstva a rozsiahlych lesov. Nachádzali sa tu lomy na pieskovec a pomerne veľká píla.


Kultúrne pamiatky

Evanjelický chrám z r. 1846 (1859) nahradil predchádzajúci tolerančný drevený chrám z roku 1787. Architektúra objektu nesie neogotické prvky, má jednoloďový priestor zaklenutý pruskými klenbami s polkruhovou svätyňou od lode oddelenou víťazným oblúkom. Drevená krstiteľnica z roku1801 sa zachovala s predošlého kostola a tiež dve neskorobarokové sochy Mojžiša a Krista z konca 18 storočia (dnes sú v súkromnej zbierke), najstarší zvon je z roku 1802. Za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený Pomník padlých Mladoňov.
V obci je katolícky klasicisticky kostol Panny Márie z roku 1801 postavený na mieste staršieho dreveného kostola, opravený v 19. storočí a začiatkom 20. storočia. Po roku 1945 ho vymaľoval kostolný maliar R. O. Dollinger. Zvony z roku 1721 pochádzajú z predošlého dreveného kostola.
V obci sa našiel železný hrot kopije a kamenná sekerka, ktoré sú umiestnené v Považskom múzeu .


Príroda a krajina

Lazovnícky charakter osídlenia územia vytvára predpoklady pre rozvoj rekreácie a cestovného ruchu. Tunajšia krajina je mozaikou lesov, lúk a pastvín s množstvom vzácnych rastlín a živočíchov. Vzácne sa vyskytuje jazvec obyčajný a mačka divá. Z troch najväčších šeliem na Slovensku sú to rys ostrovid, vlk a medveď hnedý. Hniezdia tu sovy, kuvik, výr skalný, bocian čierny, ďateľ a murárik malý. Vďaka zachovalým prírodným hodnotám bola časť územia obce začlenené do CHKO Kysuce, jej súčasťou je Prírodná rezervácia Čertov.


Osobnosti

Obec sa môže popýšiť štyrmi výraznými osobnosťami, ktoré ku koncu devätnásteho a v prvej polovici dvadsiateho storočia čerpali z nej inšpiráciu alebo prichádzali s novými podnetmi, pomocou ktorých sa snažili o jej pozdvihnutie. V samom jadre ich rozličného úsilia môžeme badať spoločný prvok spirituality a hlboký zápal pre veci národné.
Azda medzi najznámejšie postavy patrí Pavol Kokeš Kyčerský (1856-1933), sedliacky básnik, syn evanjelického farára Samuela Kokeša. Kýčerský bol oráč i spevák. Oral, keď bol na to čas, spieval, keď mal na to čas.
Jeho mladšia sestra Paula Chabré-Kokešová (1860 – 1935) bola známou mecénkou slovenských študentov, spoluzakladateľkou spolku Národ vo Viedni a v Prahe účinkovala v spolku Detvan.
Želmíra Duchajová-Švehlová (1880 - 1955), maliarka, dcéra evanjelického farára Františka Švehlu. Vyštudovala učiteľstvo, neskôr absolvovala štúdia na popredných výtvarných akadémiách v Nemecku. Bola prvou slovenskou maliarkou s akademickým vzdelaním.

Ján Čierny (1904 – 1982), evanjelický farár, publicista, osvetový pracovník. V rokoch 1939 – 1940 richtár obce, účastník ilegálneho protifašistického odboja.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Mapový portál

ÚPRAVA ČASU ROZVOZU
Čas rozvozu chleba v obci Lazy pod Makytou - Pekáreň Lysá p/M

Rozvoz chleba v Lazoch p. Makytou je každý piatok nasledovne:
Lazy - Dubková - potraviny: 15,30 hod.
Lazy - Obecný úrad: 15,40 hod.
Lazy - Rieka: 15,50 hod.
Lazy - Mladoňov - točňa: 15,55 hod.
Lazy - Panština: 16,05 hod.
Lazy - Krčma "U Hasiča": 16,10 hod.


Obecný úrad žiada všetkých vlastníkov stavieb, ktorým bolo pridelené súpisné číslo, aby si svoju stavbu riadne označili čitateľným súpisným číslom.

NOVÁ ZUBNÁ AMBULANCIA LÚKY

MDDr. Jaroslav Marušík oznamuje, že odo dňa 01.02.2018 je otvorená nová zubná ambulancia v priestoroch ZS na Lúkach. V prípade záujmu sa môžete dostaviť na vstupné vyšetrenie osobne od 07.30 do 15.30 hod. , alebo telefonicky na čísle 0911351000.


Nová ambulancia zubno-lekárskej služby prvej pomoci sa nachádza v budove NsP ZDRAVIE Púchov na 4. poschodí. Zubná pohotovosť je otvorená v dni pracovného pokoja(víkendy a sviatky) v ordinačných hodinách od 8:00 do 14:00hod. Tel. kontakt: 042/4605313.

Predpoveď počasia u nás podľa Svieti.com

Počasie online

Počasie u nás podľa SHMÚ

webygroup

Úvodná stránka